היום התקיים בבנק ישראל אירוע השקת מטבע ההוקרה בעריך של 5 ₪ המוקדש למערך הרפואה והבריאות בישראל, על תרומתם ומאבקם למען חייהם ובריאותם של אזרחי המדינה במהלך מגפת הקורונה

 

אירוע ההשקה התקיים במעמד נשיא המדינה מר יצחק הרצוג, שר הבריאות מר ניצן הורביץ ונגיד הבנק פרופסור אמיר ירון.

 

כפי שפרסם הבנק ביולי השנה[1], עיצוב צד הנושא של המטבע נבחר במסגרת תחרות עיצוב בהשתתפות 15 מעצבים גרפיים מישראל. הנגיד, פרופסור אמיר ירון, בחר את העיצוב הזוכה, מתוך שלוש הצעות עיצוב שנבחרו על ידי הוועדה הציבורית לתכנון שטרי כסף, מעות ומטבעות זיכרון בראשות שופט בית המשפט העליון (בדימוס) מר יעקב טירקל.  עם ההשקה יכנסו למחזור למעלה מ- 2 מיליון מטבעות עם העיצוב האמור.

 

מטבע ההוקרה יהלך במחזור לצד יתר המעות הקיימות, ויכנס למחזור המטבע, החל ממחר, ה-21.12.2021, ‏י"ז טבת, התשפ"ב, באמצעות התאגידים הבנקאיים ודואר ישראל, ובקופת הציבור בבנק ישראל בירושלים.

 

דברי נשיא המדינה, יצחק הרצוג:

"השנתיים האחרונות הוכיחו לכולנו באיזו מערכת בריאות ציבורית נפלאה זכינו. מאז פרוץ המגיפה, אשר שינתה את חיינו לבלי הכר, נוכחנו במסירות ובמחויבות יוצאות-דופן, במאבק חסר הפשרות על כל חולה, בתנאים מורכבים, ובתנאים של אי-ודאות משתנה. זכינו בהזדמנות להביע תודה והערכה, ולהוקיר את הצוותים הרפואיים שלנו על תרומתם ומאבקם הנחוש למען חייהם ובריאותם של אזרחי המדינה במהלך מגפת הקורונה. אני רוצה להודות לך ידידי נגיד בנק ישראל – הפרופ' אמיר ירון, על המנהיגות ועל קור הרוח שלך לכל אורך משבר הקורונה ובוודאי בתחילתו – כשערפל הקרב אפף את כולנו. ייצוב המערכת הפיננסית וחזרה לצמיחה.״

 

דברי נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון:

"אני שמח על הזכות שנפלה בחלקי היום, להודיע על הנפקתו לציבור של מטבע בעריך 5 שקלים חדשים, במהדורה מיוחדת לציון והוקרת תרומתם של הצוותים הרפואיים למאבק במגיפה ולהנציח אירוע היסטורי שכזה על גבי מטבע, הילך חוקי רשמי, של המדינה. אין לי ספק שלאור עומק המשבר והשלכותיו הכלכליות האדירות, פועלם והתגייסותם של עובדי מערך הרפואה והבריאות בישראל תורמת גם היא רבות לעמידותו ושרידותו של המשק הישראלי."

 

דברי שר הבריאות, ניצן הורוביץ:

"עובדי המנהל והמשק, האחים, הרופאות, כח העזר וכל אנשי מערכת הבריאות, אתם עמוד השדרה שלנו. אתם הפנים שמאחורי ההצלחה במאבק במגיפה.

 

תודה לבנק ישראל על היוזמה היפה ולנשיא הרצוג על התמיכה והעידוד.

הקורונה מוכיחה שהבריאות היא מרכיב יסודי בחוסן הלאומי, לא פחות מהחוסן הבטחוני והצבאי. לקראת האומיקרון מערכת הבריאות זקוקה גם לכסף ממש. לתוספת מיטות וכוח אדם. ביחד ננצח גם את הגל הזה".

 

 

קישור לסרטון השקת מטבע ההוקרה:

https://www.youtube.com/watch?v=25kyJ9mbXh8​

 
תמונת המטבע:

 


עיצוב צד הנושא: מר איתן אלון, עיצוב צד הערך: מר גבי נוימן ז"ל

 

 

 

·    מידע נוסף אודות שטרות ומטבעות בהנפקת בנק ישראל ניתן למצוא באתר האינטרנט של בנק ישראל בכתובת .https://www.boi.org.il/he/Currency/Pages/Default.aspx

·    לפניות ושאלות בתחום המטבע ניתן לפנות למחלקת המטבע בבנק ישראל באמצעות דואר אלקטרוני בכתובת: contact_currency@boi.org.il ובמוקד הטלפוני שמספרו 1-800-300-018.