הרשמה לדיוור
כולל הודעות SMS

הקדמה

 

שלום,

שמי נורית פלתר-איתן מנהלת מחלקת התקשורת, ההסברה וקשרי קהילה בבנק ישראל. אני שמחה להציג בפניכם את העונה  הראשונה של פודקסט בנק ישראל הצד השלישי של המטבע.

מטרת הפודקסט היא לחשוף באזניכם צדדים מרתקים שאינכם מכירים בפעילות הבנק ולאפשר לכם העמיקה והבנה טובה יותר של הכלכלה והחברה הישראלית. בעונה הראשונה בחרנו להציג שני נושאים מרכזיים בפעילות הבנק: לראשונה נחשוף את תהליך קבלת ההחלטות המוניטריות באמצעות התלוות לתהליך קבלת החלטת הריבית. הנושא השני הוא הכסף וכל מה שקשור אליו. המטבעות והשטרות הם המוצר הבלעדי של בנק ישראל. נספר לכם כאן על היסטוריה בת 2000 שנה של השקל הישראלי על מה מתחבא במרתפי בנק ישראל, מה הוא עתיד הכסף המזומן, על הנשים שמופיעות על גבי השטרות וגם על התכניות שלנו להנפקת שקל דיגיטלי, פינטקים ואמצעי  תשלום מתקדמים - וזה רק על קצה המזלג. מאחלת לנו האזנה נעימה ואם נהניתם והשכלתם שתפו ותנו לנו משוב. 

תודה נורית. אני עמירם ברקת ממחלקת התקשורת של בנק ישראל ואני אגיש את הפרקים הבאים בפודקסט, אבל עוד לפני שנתחיל רצינו לשתף אתכם בסיפור שמאחורי השם שבחרנו. 

הסיפור מתרחש בשנת 2003, בינואר אותה שנה עולה האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון על סיפון מעבורת החלל קולומביה לטיסה שממנה לא שב. לקראת טיסתו לחלל של רמון, החליט בנק ישראל להנפיק מטבע מיוחד, שיוקדש לתכנית החלל הישראלית. המטבע כבר היה מוכן לקראת הפצתו לרגל יום העצמאות, אבל אז קרה מה שקרה. מה עושים עכשיו? ההחלטה הזו נפלה בסמכותה של הוועדה לתכנון שטרי כסף, מעות ומטבעות זיכרון, הגוף האחראי בבנק ישראל על הנפקת מטבעות הזיכרון של ישראל. 

מה קרה בישיבת הוועדה? נשמע מפיו של ד"ר צדוק עלון שהיה אז מנהל יחידת הנפקת המטבע בבנק ישראל.

אם כן הוועדה התכנסה ובאמת הייתה אווירה קצת לא לא טובה כל כך, מכיון שקרה אסון ויום העצמאות זה יום שמח והנה קרה אסון ועלתה השאלה מה עושים עם המטבע? איך מפיצים אותו? האם בכלל מפיצים אותו? ואיך כדאי ואיך רצוי וראוי לנהוג במצב הזה? באמת היית דילמה גדולה, היו כל מיני הצעות...חלק חשבו שכדאי להמשיך, חלק חשבו שאולי כדאי להחזיר את המטבע ולשנות את העיצוב ובסופו של דבר יעקב משורר שהיה באמת נומיסמט, חוקר מטבעות, משכמו ומעלה הגה רעיון. הוא אמר שלכל מטבע יש לא שני צדדים אלה שלושה צדדים! כאשר הוא מתכוון בצד השלישי על ההיקף של המטבע ואז הוא אמר על ההיקף של המטבע בואו נחרוט איזה שהוא משהו שיבטא את ההכרה בכך שאנחנו מודעים לכך שקרה אסון. ואכן על ההיקף של המטבע נרשם בסופו של דבר: "לזכר אילן רמון ועמיתיו בקולומביה". אנחנו כאן בירושלים לקחנו את המטבעות שהוטבעו לא בירושלים, אלא בחו"ל - לקחנו אותם לחרט והוא חרט על כל המטבעות "לזכר אילן רמון ועמיתיו בקולומביה".  

מטבע ההוקרה לתכנית החלל הישראלית הופץ לבסוף, לא מעט הודות לפתרון היצירתי שהגה יעקב משורר, זכרונו לברכה. הסיפור שימש לנו השראה בעת העבודה על הפודקסט, שנועד להציג לכם צדדים פחות מוכרים בפעילות בנק ישראל. 

עד כאן ההקדמה שלנו. אני רוצה להודות בהזדמנות זו לעובדי בנק ישראל שרבים מהם תרמו לפודקסט ולהפקתו.

תודה גם לניר לייסט ולאור שמיר על ההפקה. תודה לכם על ההאזנה. נשתמע בפרקים הבאים.    

דף זה עודכן לאחרונה בתאריך: 29/01/2024