הרשמה לדיוור
כולל הודעות SMS

ניתן להמשיך ולהשתמש בשטרות מסדרה ב' של השקל החדש. בהמשך, יפרסם בנק ישראל הוראות מפורטות בדבר תום המועד להחלפת שטרות אלו, ויינתן זמן מספק לציבור להחליף את השטרות שבידי הציבור.

ניתן להפקיד את השטרות  מסדרה ב' של השקל החדש בחשבון הבנק של הלקוח, בתאגיד הבנקאי שבו מתנהל נחשבון. כמו כן, ניתן להחליפם בחלק מסניפי הבנקים המסחריים ובחברת הדואר.

לחילופין, ניתן להחליף את השטרות (לרבות שטרות פגומים) בקופת הציבור שבבנק ישראל, בהתאם לכללי בנק ישראל(שירותים בתחום המטבע), התשע"ה - 2015

תופעת הזיוף של אמצעי תשלום קיימת מאז המצאת המטבע, ומאבק מתמיד מתנהל בין רשויות החוק לבין הזייפנים. תופעה זו גברה לאחר שנכנסו לשוק טכנולוגיות צילום והדפסה מתקדמות וזמינות.

כדאי להכיר את סימני הביטחון, שכן מזויף כמוהו כפיסת נייר חסרת ערך, ולכן אין להעבירו הלאה ואי-אפשר לקבל תמורתו כסף. האחריות לבדיקת מקוריות השטר מוטלת על המקבל ולכן כדאי שהציבור יכיר את סימני הביטחון ויבדוק כל שטר שמגיע לידיו כדי לוודא שאינו מזויף. 
פשוט לבדוק את סימני הביטחון שבשטרות: ניתן לראותם, לחוש אותם ולגלותם בעת הטיית השטר, והם משותפים לכל השטרות. מומלץ לזהות כמה סימני ביטחון ולא להסתפק בבדיקה של סימן אחד בלבד.

לפרוייקט כאן בודקים שטרות

כל השטרות בסדרה החדשה עשויים ממצע כותנה משודרג, וזה צפוי להאריך את משך חייהם ואת עמידותם בתנאי המחזוֹר.

שירותי פריטה וצריפה בהיקף אשר אינו עולה על 5,000 ₪ או 1,000 מעות, הנמוך בניהם, בכל חודש לכל לקוח ניתנים ללא עלות בקופת הציבור של בנק ישראל.

השרות לקהל ניתן בקופות בנק ישראל בתיאום מראש בלבד בימים א' - ה' בין השעות 8:00-13:00.

כתובתנו: רחוב אליעזר קפלן 2, קריית בן גוריון (מול משרד ראש הממשלה), ירושלים.

כללי בנק ישראל (שירותים בתחום המטבע), התשעה- 2015

עיצובם של השטרות מסדרה ג' של השקל החדש נבחרו לראשונה בתולדות בנק ישראל, באמצעות תחרות עיצוב פומבית שהתנהלה בעילום שם. השתתפו בה יותר מ-80 אומנים ומעצבים גרפיים מישראל. בתחרות זכתה המעצבת אסנת אשל. את העיצוב שנבחר אישרו המועצה המִנהלית של בנק ישראל והממשלה.

בבחירת העיצוב נעזר הנגיד בוועדת מיון מקצועית שכללה מעצבים גרפיים מהשורה הראשונה בישראל, וכן בוועדה לתכנון שטרי כסף, מעות ומטבעות זיכרון – ועדה ציבורית שבראשה עומד שופט ביהמ"ש העליון בדימוס יעקב טירקל

ניתן להחליף מטבע פגום בקופות מחלקת המטבע של בנק ישראל:

השרות לקהל ניתן בקופות בנק ישראל (בתיאום מראש בלבד) בימים א' - ה' בין השעות 8:00-13:00.

כתובתנו: רחוב אליעזר קפלן 2, קרית בן גוריון (מול משרד ראש הממשלה), ירושלים.

כמו כן, ניתן להחליף שטרות פגומים באמצעות משלוח בדואר רשום:

את השטרות הפגומים יש לשלוח באמצעות דואר רשום יחד עם טופס בקשה מלא וחתום לכתובת:

בנק ישראל

מחלקת המטבע

ת"ד 780

ירושלים 9100701

לתיאום תור ולמידע נוסף

כללי בנק ישראל (הוצאה מן המחזור או החלפה של מטבע שנפגם אגב שימוש או נשמד

דף זה עודכן לאחרונה בתאריך: 26/12/2022